Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza to dziedzina stomatologii polegająca na leczeniu ubytków próchnicowych a także ubytków pochodzenia niepróchnicowego. Leczenie próchnicy polega na opracowaniu chorych tkanek zęba a następnie wypełnieniu ubytku.

Są to najczęściej wypełnienia kompozytowe (białe, światłoutwardzalne), glasjonomerowe uwalniające fluor lub giomerowe łączące estetykę materiałów kompozytowych i uwalnianie fluoru przez materiały glasjonomerowe. Kiedy ubytek jest rozległy lub kiedy ząb był leczony kanałowo, warto go odbudować za pomocą wkładu lub nakładu kompozytowego lub ceramicznego. Wówczas po opracowaniu próchnicy wykonuje się wycisk  na bazie którego technik dentystyczny wykonuje uzupełnienie. Na następnej wizycie nakład cementowany jest na zębie. Jest to bardzo korzystny rodzaj odbudowy, dzięki eliminacji skurczu kompozytu w trakcie polimeryzacji tradycyjnej plomby w ustach pacjenta. Ząb  zaopatrzony w nakład ceramiczny cechuje mniejsza ścieralność i wyższa estetyka niż zęba odbudowanego zwykłym wypełnieniem. Zajmujemy się także leczeniem patologicznej utraty twardych tkanek zębów, takich jak:

  • abrazja – patologiczne starcie zębów spowodowane przez nienormalne, wielokrotnie powtarzane procesy mechaniczne w jamie ustnej. Przyczyną może być nieprawidłowa technika, częstość, czas lub siła podczas szczotkowania zębów, a także używanie zbyt twardych szczoteczek, wykałaczek, lub ścierających past do zębów np. wybielających. Możliwa jest też abrazja zawodowa wywołana pyłem abrazyjnym w miejscu pracy lub trzymaniem gwoździ między zębami.
  • demastykacja – starcie zębów spowodowane przeżuwaniem twardych i ścierających pokarmów.
  • atrycja – zużycie zębów głównie podczas ich zaciskania.
  • abfrakcja – występowania ubytków klinowych (przy dziąśle) o ostrych brzegach na skutek ekscentrycznie działających sił okluzyjnych prowadzących do zgięcia zęba w rejonie przyszyjkowym. Dochodzi wtedy do mikrozłamań szkliwa i zębiny.
  • erozja – utrata tkanek twardych zęba na skutek chemicznego rozpuszczania przez kwasy pochodzące z diety, środowiska pracy lub źródeł wewnętrznych np. wymiotów, refluksu. Szkliwo zęba wygląda wtedy na wypolerowane.

W przypadku występowania tego typu niepróchnicowych ubytków należy ustalić przyczynę ich powstawania, wyeliminować ją, naprawić wyrządzone szkody w uzębieniu oraz zapobiec powstawaniu następnych.

Infiltracja próchnicy preparatem ICON:

To leczenie stanowiące pomost między profilaktyką a wypełnianiem ubytków. Można je zastosować w początkowych zmianach próchnicowych wyglądających jak biała plama. Polega na usunięciu za pomocą wytrawiacza powierzchniowej warstwy zmiany próchnicowej i zastąpieniu zmienionej struktury podpowierzchniowej żywicą kompozytową o odpowiedniej lepkości. Pory w zmianie próchnicowej wypełniają się, co zapobiega dyfuzji próchnicotwórczych kwasów do zmiany. Zabieg ten opóźnia konieczność leczenia zmiany poprzez tradycyjne opracowanie ubytku lub nawet pozwala go uniknąć.

Galeria zdjęć