Protetyka

Podczas leczenia protetycznego poprawiamy wygląd zębów obecnych w jamie ustnej, a także zapełniamy miejsca po usuniętych zębach. Należy pamiętać, że utrata nawet jednego zęba może spowodować przesuwanie i przechylanie się sąsiednich, wysunięcie się zęba przeciwstawnego i zmianę zgryzu.

W naszym gabinecie pomożemy Ci niezależnie od ilości utraconych zębów i jakości pozostałego uzębienia. Sprawdzimy czy  nie wymagają one dodatkowego leczenia, pomożemy w wyborze sposobu uzupełnienia braków, a nasi technicy wykonają prace w nowoczesnej technologii cyfrowej CAD/CAM lub spieku laserowego. Wykonujemy dwa rodzaje protez zębowych – stałe i ruchome.

Protezy stałe mocowane są w sposób trwały na zębach własnych pacjenta lub implantach.

Są to:

  • korony
  • mosty
  • wkłady koronowe (inlay)
  • nakłady koronowe (onlay, overlay)
  • wkłady koronowo-korzeniowe
  • licówki

Korony

Pozwalają odbudować kształt i funkcję zniszczonego zęba, gdy nie da się już go odbudować za pomocą wypełnienia (plomby). Montowane są na cement bezpośrednio do uszkodzonego zęba. Oferujemy korony pełnoceramiczne oraz licowane porcelaną. Korony mogą być także przykręcane lub cementowane do łącznika na implancie, gdy pacjentowi brakuje jednego zęba.

Mosty

Uzupełniają braki od jednego do kilku zębów. Składają się z koron osadzonych na oszlifowanych zębach pacjenta oraz przęsła uzupełniającego braki międzyzębowe. Mosty mogą być także mocowane na implantach co daje możliwość uniknięcia szlifowania zębów sąsiednich.

Jak wyglądają wizyty przy wykonawstwie koron i mostów?

I wizyta: diagnostyka RTG, szlifowanie zęba lub zębów w znieczuleniu miejscowym, wycisk zębów górnych i dolnych, rejestracja zgryzu, dobór koloru razem z pacjentem, przekazanie zlecenia do laboratorium.

II wizyta: (najczęściej następnego dnia lub tego samego dnia wieczorem): przyklejenie korony lub mostu tymczasowego (czasami możliwe w trakcie pierwszej wizyty).

III wizyta: przymiarka korony lub mostu, ewentualne korekty.

IV wizyta: zacementowanie gotowej pracy.

Protezy ruchome

W naszym gabinecie wykonujemy wszystkie możliwe rodzaje protez:

  • protezy szkieletowe,
  • protezy zatrzaskowe na implantach,
  • protezy zatrzaskowe bezklamrowe,
  • protezy całkowite akrylowe,
  • protezy częściowe osiadające,
  • protezy natychmiastowe.

Protezy szkieletowe

Ich szkielet wykonany jest z metalu, dzięki czemu są cieńsze niż protezy akrylowe (zwłaszcza na podniebieniu). Posiadają klamry i ciernie, czyli wypustki opierające się na powierzchniach żujących zębów. Nie niszczą one dziąseł i kości tak jak zwykłe protezy akrylowe a także zajmują mniej miejsca. Na pierwszej wizycie pobiera się wycisk, na drugiej przymierza metalowy szkielet protezy oraz ustala z pacjentem kolor zębów, na trzeciej przymierza się lub oddaje gotową protezę.

Protezy implantologiczne

Mogą to być protezy całkowite lub częściowe. Najczęściej wykonuje się je w celu poprawy utrzymania i stabilizacji dolnych protez całkowitych. Utrzymanie tego typu protez jest nieporównywalnie lepsze niż zwykłych protez całkowitych. W przypadku protez częściowych mocowanie ich na implantach umożliwia wyeliminowanie klamer pogarszających wygląd protezy. Zwykle wykonujemy 6 miniimplantów stabilizujących protezę górną oraz 4 stabilizujące protezę dolną. Zabieg założenia miniimplantów wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, a po zabiegu stara proteza pacjenta może zostać wykorzystana jako proteza tymczasowa. Dzięki miękkiemu podścieleniu już w dniu zabiegu stabilność protezy w jamie ustnej jest poprawiona. Po 3-6 miesiącach zakładane są już w nowej protezie matryce, które sztywno utrzymują protezę.

Protezy zatrzaskowe bezklamrowe

Nie posiadają widocznych klamer, najczęściej umocowane są poprzez matryce na zatrzaskach zamontowanych w korzeniach zębów.

Protezy akrylowe częściowe i całkowite

I wizyta: lekarz pobiera wyciski.

II wizyta: lekarz ustala wysokość protez (wysokość zwarcia), ponownie pobiera wyciski na łyżkach indywidualnych wykonanych przez technika dentystycznego, dobiera kolor i kształt zębów. Zęby mogą być wykonane z akrylu, kompozytu lub porcelany.

III wizyta: protezy próbne-woskowe są przymierzane i po akceptacji pacjenta oddawane do laboratorium w celu zamiany wosku na akryl i wykończenia ich.

IV wizyta: pacjent odbiera protezy, dokonywane są ewentualne korekty.

Protezy natychmiastowe

Są to protezy wykonywane przed usunięciem zębów. Pacjent nie wychodzi z gabinetu po usunięciu zębów bez kompletnego uzębienia, co jest ważne przy usuwaniu zębów przednich. Założenie protezy od razu po wyrwaniu zęba poprawia gojenie rany poekstrakcyjnej oraz zmniejsza krwawienie.

I wizyta: pobranie wycisków.

II wizyta: ustalenie wysokości protez (zwarcia).

III wizyta: usunięcie zębów i natychmiastowe założenie protezy.

Galeria zdjęć